ANA SAYFA SANATCILAR DUN & BUGUN YORUMLAR
INGILIZCE-ICINDEKILER YAZARLAR ARSIV KADRO
TURKCE-ICINDEKILER SAIRLER LINKLER ILETISIM

Günaydin FM-2030!

Kurgusal Roportaj: Bircan ÜNVER

 

                                                                                                     Yil 2030, Arizona

Bundan tam otuz yil onceydi. New York'ta New School'da ses ve gorüntü bolümünde, videograf olarak çalisiyordum. Bolüm sefimiz Brian Kase, o gün, New York Times'taki "Olüm Haberleri" içinden FM-2030 hakkindaki yaziyi okuyup okumadigimi sordu. Ilkonce bir uzay gemisi ya da bir film gibi algiladim, FM2030 ismini. Daha cok da bir kod adi olabilecegini düsündüm. "Hayir", sozü edilen makaleyi okumamistim. Tabii hemen gazeteyi temin edip, yaziyi büyük bir merakla okudum. Cunkü, Brian, onun bir "fütüristci" ve "gelecekte hayata yeniden dondürülmek" uzere, dondurulduguna deginmisti.

11 Temmuz gunü (2000), yaziyi okumamin ardindan ve FM-2030'un felsefesinden etkilerle, kendimi dondurmakla ilgili düsüncelere kaptirdim bir süre. Once yas konusunda kararsiz kaldim. Hani dondurulma için en ideal yas 50 mi yoksa 70 mi diye... (Bu noktada, yasal olarak tibben hayatin sona ermis olma zorunlulugunu dikkate almadim!) Sonra, her bes yilda bir yazmayi ve yayinlamayi düsündügüm "hesaplasma"lari anmsayarak, FM-2030'un uyanmasindan bir yil once 70 yasimda olacagimi düsündüm. Belki yetmis yas, "hesaplasma"sini yazdiktan sonra boyle bir karari uygulayabilirdim.

Ancak, FM-2030'un da yeniden hayata dondügünü gormek dilegi ve bu konuda yeryüzüne bir "ISIK" sunan ona da bir "Günaydin" demeden, boyle bir girisimde bulunmak istemedigimi sezdim. Su an 71 yasindayim ve FM-2030 ise, 100 yasinda olmasina ragmen, saglikli, dinc bir 50 yas gorüntüsü ve zindeliginde...

Sayisiz Internet siteleri ve satellite yayinlari, günlerdir FM-2030'un goreceli olarak cozülecegi ve hayata dondürülecegiyle ilgili haber ve yorumlarla dolu.

30 yil oncesinden kendisine bir "günaydin" demek istedigim ve tipki kendisinin 2030'da yasamak istemesi gibi, otuz yil oncesinden bu sahneyi yasamayi planladigim icin, üc yil oncesinden, ilk hayata donüsünün hemen ardindan, kendisiyle bir gorüsme yapmak icin uzun bir ugrastan sonra, nihayet bu randevuyu almayi basarmistim.

Iste karsisindaydim. Onun icin zaman hic gecmemisti ve biz filmlerdeki gibi yer degistirmis, yaslanmistik. O 30 yil onceki halinden cok daha genc ve saglikli, vücudunun yeniden yasama adaptasyonu saglanmis ve dinamik bir yasama baslamanin son hazirliklarindaydi. O gunden bugune benim icin bir mit ve merak konusu olan FM-2030'un hayata yeniden donmesinden kisa bir sure sonra, gerceklestirdigimiz bu ilk gorüsmeyi ve heyecanimi sizlerle paylasmak istedim.

- Günaydin, FM-2030! Duslediginizi adinizla planladiginiz gibi gerceklestirdiniz… Nasil hissediyorsunuz?

 - Harika…

  - Otuz yillik bir uykuya yattiginiz andan, bugün ilk animsadiginiz ne?

- Yeryüzünün ve uzayin 20nci yüzyilda evrimlesmede aldigi hizi , insanoglunun yasamin hic bir katmaninda, bu gelisme ve felsefeleri adapte etmek icin bir egilim gostermemelerini anlayamamis olmam...

- Tip Biliminin son otuz yilda yaslanmanin yavaslanmasi, yasam süresinin uzamasi ve olümcül hastaliklara çare bulmasi anlaminda, sizin bu anlamdaki gelismeleri hizlandirici bir güç teskil ettiginiz yorumuna katilir misiniz?

- Sanirim bir katkim olmustur. Çünkü, bundan otuz yil onceki tipbin çare bulamadigi bir çok hastalik nedeniyle, milyonlarca insan zamansiz olarak fiziksel yasamdan ayrilmistir. Benim fizigim de bu anlamda, kendi yasama planimdan once tükenmis olmasina ragmen, "bedensel olümsüzlügün" de bir gün gerçeklesecegine inancimi hiç kaybetmedim. Otuz yil onceki tipbin yetersizliginin, bunun gerceklesemeyecegi anlamina gelmedigini kesinlikle biliyordum. Bu nedenle, yasamimi, tipbin otuz yil sonrasina çozüm bulacagi bilinciyle, içinde bulundugumuz 2030 yilina kadar askiya almistim. Tabii, "boyle bir amaçla otuz yila yayilan bir dondurulma-uyuma sürecinde olmam da, genel olarak hem tibbî hem de teknolojinin bize getirdiklerinin algilanmasi ve pratige geçirilmesi üzerine yapilan çalismalara bir ivme kazandirmistir.

- Gelecekte insanlikla ilgili ongorülerinizden biri de:
"Bu andan milyonlarca yil sonrasi,
-evrenin neresinde olursak olalim, nasil gorünürsek gorünelim, bu yillari hep animsayacagiz."
Bu nasil bir animsama olacak? Bu animsama, o yasam diliminde ve gezegeninde bize nasil bir katki getirecek ve bizi gelecekten bugünle nasil iliskilendirecek?

- 20nci yuzyil; "bilimsel insanlik tarihi"nde, "maymundan - insana" bir olusum, evrim ve gelisimin geldigi en uç nokta olarak degerlendirilebilinir... Ancak, ayni yuzyil ulastigi bu uç noktalarin tüm insanliga donüsüm ve paylasiminda, çok derin uçurumlari, çok boyutlu yaratmistir. Bu uçurumlar oyle ki, tüm çaglarin bir panoramasini bir sinema akisinda ya da devasa tek bir resmin icinde bir arada, hem de güçlü olanin digerini aninda ve dilediginde yokedebilecegi bir dengeler sistemi icinde barindirilmistir. Bu nedenle, "evrimsellesmenin" baslangicini, tipki dünyanin olusumunun baslangici olarak Büyük Patlama'yi (Big Bang, Stefan Hawking'in teorisi) kabul edisimiz gibi, "Evrensellesme"nin baslangicini da, "yirminci yuzyil" olarak degerlendirmek mümkün. Iste bu nedenle, o düsünceleri dile getirdigim zaman dilimi, yüzyildan milyonlarca yil otesinde, adini henüz telaffuz etmedigimiz gezegenlerde çok farkli bir biyolojik yapi içerisinde bile, "evrensellesen" insanoglu, kendi baslangicini ve insanligin bu anlamdaki arayislarini hiç unutmayacaktir.

- Bugün sizin ongorülerinizin birçogu gerçeklesmesine ragmen, henüz tibta ve insanligin biyolojik olarak teknolojiyle birlesmesinde henüz ongorülen yollar tümüyle alinamadi. Dolayisiyla, yasama omrü uzamis, bir çok hastaliga çare bulunmasina karsin, "yaslanma" ve "olüm"e henüz tam bir çare bulunmus degil. Insanoglunun yas ortalamasi 100 yili asti ancak "olümsüzlük" kavrami büsbütün yerlesmedi. Bununla birlikte, sizin deneyiminizden de etkilenerek, mevcut teknoloji ile "dondurularak" bin yil sonrasinda uyanmanin mümkün oldugunu düsünüyor musunuz?

- Bu çagda yasayan insanoglu, "olümsüzlügü" simdiye degin hiç olmadigi kadariyla yakalayacaktir. Bugün uyuyup binyil sonra uyanmak fiziksel ya da farkli gezegenlere transformasyonlarla mümkün olabilecektir. Mevcut teknolojinin; bu binyillik dondurulma sürecinden sonra yeniden hayata dondürmeyi, bugünkü kosullarda yüzdeyüz saglayacaginin bir garantisi olmasa da, onu da mutlaka denemek gerekir.

- Peki, ilk yapmayi istediginiz sey nedir?

- Dostlarimla birlikte bir Uzay yolculugu yapmak…

 

* * * * *


FM-2030: Fütürist, Optimist ve Felsefeci

Orijinal adi F.M. Esfandiary, 1930 yilinda dogdu. Yasal yollarla 1970'li yillarda adini, en az yüz yil yasamayi planladigi için, FM-2030'a degistirdi. Pankreas kanserine 69 yasinda yenik düsen bedenine karsin, en az yüzyil yasamaya kararli olmasi nedeniyle, "beyninin" 2030 yilinda cozülmek ve yeniden hayata dondürülmek üzere, bundan yirmi yil once ALCOR Vakfi ile, hayat sigortasi çercevesinde ve yüzbin dolarlik bir anlasma yapti.

Bu anlasmaya gore 2030 yilinda hayata yeniden dondürülmek üzere, dondurulmasini planladi.

FM-2030; New School Universitesi (eski adi ile New School for Social Research), "Future/Gelecek" bolümünü kurdu ve gelecekle ilgili ongorü ve teorilerini içeren dersler verdi. Ayni zamanda California Üniversitesi, Los Angeles ve Smithsonian Enstitüsü'nde de dersler verdi. "Identity Card", "Optimism One", "Up-Wingers", "Telespheres" ve "Are You A Transhuman?" kitaplarindan baslicalari.

Makaleleri, New York Times ve Los Angeles Times'da yayinlandi. Fransizca, Arapca, Ibranice ve Ingilizce dillerini biliyordu. Iranli bir diplomat ailenin çocugu olarak dünyaya gelen FM-2030, babasinin meslegi nedeniyle 17 yasina kadar onbir ülkede yasamis olmasi nedeniyle, kendisini Iranli ya da baska bir ülkenin vatandasi olarak degil, "evrensel vatandas" olarak tanimladi. FM-2030'un ongorülerinden biri:

"Eger 2010 yilinda hayatta ve saglikliysan, 2030 yilina kadar yasama sansin yüksek. Eger, 2030 yilinda hayattaysan, yasin ne olursa olsun, gelecege dogru ve sonsuza degin yasayabileceksin." Ve bu düsüncesini kanitlamak icin de, bedeni donduruldu.

© B.Ünver, October 2000, New York

                       

FM-2030 (ana sayfa)
http://www.transhuman.org
http://www.alcor.org
http://www.alcor.org/01b.html#concept

Light Millennium, Fall-2000 sayisi, hayata yeniden dondürülmek üzere dondurulan  FM-2030'a ithaf edilmistir.


@The Light Millennium magazine was created and designed by Bircan Ünver. Fourth issue. Fall 2000, New York.
http://www.lightmillennium.org

Bu sayı, hayata yeniden dondürülmek üzere dondurulan FM-2030'a
ithaf edilmistir
.
ISIK BINYILI
The Light Millennium TV - LMTV
 

HOME PAGE
for Fall 2000 Issue

TURKISH

@The Light Millennium magazine was created and designed
by Bircan Ünver. Fourth issue. Fall 2000, New York.
http://www.lightmillennium.org

9.ncu sayımızdan itibaren, Türkçe yayınlarımıza IŞIKBİNYILI.ORG sitemiz üzerinden
ulaşabilirsiniz. Bağlantılar ve logolar Ağustos 2015'te güncellenmiştir.