KARANLIKTA HIÇ BIR SEY KALMASIN!
Yeni Nüklear Silahlara HAYIR... Yeni Nükleer Hedeflere HAYIR... Nükleer Savas Için Yeni Gerekçelere HAYIR... Nükleer Testlere HAYIR...
Yildiz Savaslarina HAYIR... Uzayin Silahlandirilmasina HAYIR...
Her Çesit Silah Üretimine, Savas ve Savas Kültürüne HAYIR...
Yeryüzümüz henüz bir tane... Onu tahriplerimiz sonucu yok edersek, baska nereye gidecegiz?

Dünya Kardeslik Birligi

MEVLÂNA YÜCE VAKFI

Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ilk ve tek ülke olarak her yıl 23 Nisan’ların  kutlanması gibi bizler de “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” sloganı ile devreye aldığımız bu Evrensel Çağrımıza yarınlarda Planetimizin her kesiminde sahip çıkılıncaya kadar, gücümüz yettiği nispette bu çalışmaları devam ettirme kararındayız.


24.5.1993 tarihinde kurulan Vakfımız, Mevlâna Evrensel Bilincini yurtiçinde ve dışında tanıtarak insanlığı kardeş bir Dünya çatısına davet etmeyi amaçlamaktadır. Ve aynı doğrultuda Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesinden hareketle Din, Dil, Cins, Irk ayrımı gözetmeksizin insanları “Birleşik İnsanlık Realitesine” hazırlayarak, İnsanlığı Evrensel bir Bilince doğru tekâmülünü sağlamaktır.

Bir diğer amaç da, Bilimsel çalışmalara ve araştırmalara yardımcı olarak göksel bilgileri incelemek ve inceletmek, ayrıca Evren ve Varoluş hakkında yapılan ve yapılacak olan bilimsel çalışmaları destekleyerek, bu yolda aynı doğrultuda hizmet veren kuruluşlar ile işbirliği yapmaktır.

Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı, Ulusal ve Uluslararası Platformda Bilgi Kitabı’nın değişik dillerde basımı ile ilgili faaliyetleri devreye almayı, Evrensel değerler ile ilgili uluslararası sempozyumlara ve konferanslara katılmayı, aynı amaç doğrultusunda konferanslar için yurtdışından davetler yapmayı hedeflemektedir.

İnsanlık yolunda Birleşim, Dostluk ve Sevgi doğrultusunda yapılan tüm gayretleri desteklemek ve bu yolda hizmet veren kuruluşlara bireylere ödül vermek, yine bu konuda konferanslar, seminerler, kongreler, paneller tertip ederek Yarınların Harpsiz, Barış dolu, güzel Dünya Panosunu müşterek oluşturmak Vakfımızın faaliyetleri arasındadır.

İşte bu bağlamda, her yıl 1 Kasım tarihinde “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” sloganı ile bir organizasyon yapılarak Evrensel Birleşim yolunda Dini Misyonluklar, Sivil Toplum Örgütleri ve Akademik kuruluşlar ile beraber Dünya Barışına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Dünya Kardeslik Birligi, Mevlana Yüce Vakfi, Evrensel Kardeslikten Dünya Barisina
Çagri, Odül Toreni, 1995Vakfımız, ilk “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” Organizasyonunu, 1 Kasım 1995 tarihinde gerçekleştirmiştir.

Panel ve Ödül Töreni olarak iki bölüm halinde sunulan organizasyonun planetimize program olarak açıldığı bu ilk tarihte “Dinlerin Birleşimi” esası panel bölümünde ele alınmıştır. Bu amaçla dini misyon elçileri sıfatıyla; Amerikan Board Heyeti Genel Sekreteri Rev. Alan Mc CAIN, Devlet Eski Bakanı Diyanet İşleri Eski Başkanı Dr. Lütfü DOĞAN, Türkiye Hahambaşı Yardımcısı Rav. İsak HALEVA, Diyanet İşleri adına İstanbul Müftüsü Selahattin KAYA, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili ve Ruhani Kurul Başkanı Başpiskopos  Mesrob M. MUTAFYAN, Fener Rum Patrikhanesi adına Prof. Dr. Metropolit Atanasios PAPAS ve Türkiye Katolik Ruhani Reisler Kurulu Başkanı Ekselansları Louis PELATRE konuşmacı olarak katılmışlar, Dünya’ya Türkiye’den Hoşgörü – Sevgi ve Birleşim mesajları vermişlerdir.

1.11.1996 tarihinde ikincisini gerçekleştirdiğimiz organizasyonun Panel bölümünde yine Dini Birleşim programını yansıtacak konuşmacılar yer almışlardır.

Buna göre;

500. Yıl Vakfını temsilen Prof.Dr. Niyazi ÖKTEM, Süryani Katolik Kilisesi adına Monsenyör Yusuf SAĞ, St. Antuan Kilisesi adına Peder Joseph Alphonse SAMMUT, Fener Rum Patrikhanesi adına Prof. Dr. Metropolit Atanasios PAPAS, ve Diyanet İşleri Başkanlığı adına Mehmet Nuri YILMAZ katılmış, Panel Başkanlığını da Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK üstlenmiştir. Yurtdışına açılma programı çerçevesinde de ilk kez olarak Brahma Kumaris Dünya Spiritüel Üniversitesini temsilen Anthony STRANO davet edilmiştir.

1997 yılından başlamak üzere her senenin bir panel konusu oluşturulmuş ve buna göre 1997 yılında “ Evrensel Kardeşliğin İnsan Bilincine Etkisi”, 1998 yılında ise “Sevginin ve Barışın Artık Dillerden Çıkarak Ne şekilde Fiili Safhaya Döküleceği Hakkında Öneriler “ başlıklı konular işlenmiştir. Bu panellerde yurtiçinden Sivil Toplum Örgütleri ve Akademik kuruluşların temsilcileri katılmışlardır.

1.11.1999 tarihinde “Dünden Bugüne 20. Yüzyıl’da Kozmik Enerjilerin İnsan Bilincine Etkileri” başlığı altında yaptığımız Organizasyonda, artık tamamen Yutdışından konuşmacıların davet edilmesi programı devreye alınmış ve İngiltere’den Uri GELLER ve Brahma Kumaris Dünya Spiritüel Üniversitesi adına da Anthony STRANO panele davet edilmiştir. Panel Başkanlığını Prof. Dr. Tolga YARMAN üstlenmiştir. Panel bölümünün bitiminde Uri GELLER katılan konuklara çok ilginç ve güzel bir “Kozmik Bilinç Gösterisi” sunmuştur.

1.11.2000 tarihindeki aktivitemiz bu kez “Evrim Projesinde Çalışan Kıtalararası Kuruluşların Bilgi Çağında Dünya’ya verecekleri Barış-Dostluk-Birleşim Çağrıları” konulu panel ile açılmıştır. Bu panelimize ABD’den Rev.Carol E. PARRISH, Ph.D., İsrail’den Menorah CHARNEY, İngiltere’den Simon Peter FULLER, Hindistan’dan Dr. Adwaita P. GANGULY ve Türkiye’den ODTÜ Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İNAM konuşmacı olarak katılmışlar, Nijerya’dan mazereti nedeniyle Rev. Michael U.OKORUWA katılamamış, ancak konuşma metni Panel Başkanı Doç.Dr. Ahmet KURTARAN tarafından okunmuştur.

Geçtiğimiz yıl 1.11.2001 tarihinde Yedincisini idrak ettiğimiz gecemiz, “Globalleşen Dünya’da Birleşim Yolunda İnsanlığa Verilecek Spiritik Mesajlar ve Tavsiyeler (1)” isimli konu ile açılmıştır. Bundan böyle her sene aynı konunun işleneceği Panelimize konuşmacı olarak; İsrail’den Ruth DYTCHES, İngiltere’den David HARRISON, ABD’den Carolyn HOLTGREWE ve Brahma Kumaris Dünya Spiritüel Üniversitesini temsilen de daha önceden tanıdık bir isim, Anthony STRANO katılırken, Panel Başkanlığı görevi  de geçtiğimiz yılda olduğu gibi yine Doç.Dr. Ahmet KURTARAN tarafından yapılmıştır.

Her yıl Panel Bölümünden sonra Ödül Töreni kısmında;
Basın Yayın,
Bilim Araştırma,
Edebiyat,
Gösteri Sanatları ve Görsel Sanatlar,
Müzik,
Plastik Sanatlar, Tasarım ve Mimari ve

Topluma Hizmet dallarında ödüle lâyık kişilere Vakfımız, “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” ödülleri vermektedir.

Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ilk ve tek ülke olarak her yıl 23 Nisan’ların  kutlanması gibi bizler de “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” sloganı ile devreye aldığımız bu Evrensel Çağrımıza yarınlarda Planetimizin her kesiminde sahip çıkılıncaya kadar, gücümüz yettiği nispette bu çalışmaları devam ettirme kararındayız.

   
Bu sayi Nükleer Tehlike'ye karsi ortak bir bilinc olusturmaya ve de
Amerika'da "
Islam"a karsi olusmus onyargilarin azaltilmasina ithaf edilmistir.
ISIK BINYILI e-dergisi - The Light Millennium, Inc., bunyesinde
kamu yararina yayinclik ilkesiyle 17 Temmuz 2001 tarihinde
New York'ta kuruldu.

Kurucu Baskan: Bircan Ünver

ISIK BINYILI: AMAC

"ISIK BINYILI'NIN OZ'Ü SIZLERSINIZ..."
Global Baris Hareketine EVET, Birbirimizi Anlamaya ve Sevmeye EVET, Yüce Insanlik Için EVET, Biricik Yeryüzünü Korumaya EVET,
Daha Iyi Yarinlar Için Büyük Düslere EVET, Global Pozitif Bir Enerjinin Olusmasina EVET, Global Seffaflikla Iç Dünyamiz ve Düsüncelerimizi Aydinlatmaya EVET...
ISIK BINYILI ile ilgili medya bülteni ve kültürel etkinliklerle ilgili duyurulari almak istiyorsaniz,
lütfen bize yaziniz . Iletisim> contact@lightmillennium.org

Yazili ve gorsel ürünlerinizi YAYIN ILKELERIMIZ çerçevesinde,
yayinlanmak üzere dilediginiz zaman gonderebilirsiniz...
ILETISIM

TÜRKÇE
ANASAYFA

YAYIN
ILKELERI

@ ISIK BINYILI e-dergisi Bircan ÜNVER tarafindan tasarlanmis ve üretilmistir.
9ncu Sayi. Yaz - 2002, New York.
URL: http://www.lightmillennium.org
ISIK BINYILI platformunun düsünsel ürünlerinizle devamini sagladiginiz ve ziyaretiniz için çok tesekkur ediyoruz.
ISIK BINYILI, Mac platformunda uretilmistir.